Aktualności

Grudniowe destynacje Polaków

Coraz więcej Polaków decyduje się na spędzenie świąt Bożego Narodzenia poza domem. Trend ten zauważyły biura podróży i hotelarze, którzy przygotowali dla swoich klientów zróżnicowane ofertowo i cenowo pakiety świąteczne. Co sprawia, że Polacy coraz chętniej z nich korzystają?

Polacy żyją coraz szybciej i intensywniej, więcej godzin spędzają w pracy i na wyjazdach służbowych. Dlatego w okresie przedświątecznym często brakuje czasu na długie przygotowania i zakupy. Nie bez znaczenia są też zmiany kulturowe, które nieustannie zachodzą w naszym kraju. Obecnie, dla wielu koniec grudnia to czas spotkań i wspólnego biesiadowania z rodziną i przyjaciółmi, niekoniecznie związany z religijnym wymiarem świąt. Stale zmienia się też aura klimatyczna, grudniowa pogoda niewiele różni się od tej w listopadzie. Na przestrzeni ostatnich 12 lat, tylko cztery święta Bożego Narodzenia były w Polsce białe. Dlatego nieprzerwaną popularnością cieszą się górskie kurorty.

Wyjazd na narty lub do ciepłych krajów to coraz popularniejsza alternatywa, dla świąt Bożego Narodzenia spędzanych w domu rodzinnym. Spore znaczenia mają także wydatki. Według raportu KPMG z 2014 r. statyczna Polska rodzina wydała na przygotowanie świąt średnio 1031 zł. Odpowiednio zaplanowany, kilkudniowy wyjazd w grudniu wcale nie musi rujnować kieszeni. Zwłaszcza, że hotelarze i tour operatorzy już kilka lat temu zauważyli i z powodzeniem wykorzystują ogromny potencjał tego okresu, oferując pakiety w korzystnych cenach. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się wyjazdy świąteczne połączone z aktywnym wypoczynkiem na stokach narciarskich lub połączone ze zwiedzaniem europejskich stolic i organizowanych w nich kiermaszów świątecznych.

Jak w grudniu podróżują Polacy?

Święta to dla nas czas spędzony z rodziną. Widać to wyraźnie analizując kierunki wybierane przez naszych rodaków w okresie okołoświątecznym oraz dużą popularność rezerwacji rodzinnych. Wśród grudniowych destynacji Polacy najczęściej wybierają Wielką Brytanię, nie jest to związane z zimową ofertą turystyczną kraju, ale właśnie z odwiedzinami bliskich. Według danych Narodowego Biura Statystycznego (ONS) z sierpnia 2015 wynika, że w Wielkiej Brytanii mieszka 853 tysięcy Polaków, liczba ta stale rośnie. Inne, oprócz Wysp Brytyjskich, najpopularniejsze kierunki wizyt rodzinnych to Niemcy i Norwegia.

- Grudniowe statystyki Kraków Airport od lat zdominowane są przez pasażerów odwiedzających w okresie świątecznym swoich bliskich. Są to zarówno Polacy pracujący na Wyspach Brytyjskich i przylatujący do rodziny na Boże Narodzenie, jak i osoby odwiedzające krewnych np. w Wielkiej Brytanii, we Włoszech, Niemczech czy Hiszpanii. Linie lotnicze uruchamiają dodatkowe loty na trasach m.in. do Rzymu, Dublina, Manchesteru, Madrytu. W tym roku dużym zainteresowaniem cieszą się także loty na Wyspy Kanaryjskie. Choć ten kierunek jest od niedawna obecny w siatce połączeń krakowskiego lotniska to już dzisiaj bije rekordy popularności. Krakowian przyciągają ciepły klimat i atrakcje dla turystów w każdym wieku – mówi Urszula Podraza, rzecznik prasowy Kraków Airport.

Jak uniknąć stresu związanego z podróżą?

Wracając do domu rodzinnego na święta, lub odwiedzając bliskich, często decydujemy się na podróż na ostatnią chwilę. Zazwyczaj związane jest to obowiązkami służbowymi i natłokiem pracy w ostatnim miesiącu roku. Podróżując końcem grudnia niestety trzeba się liczyć z korkami i trudnymi warunkami na drodze, spowodowanymi złymi warunkami meteorologicznymi. Przez wzgląd na coraz bogatszą siatkę połączeń i przystępne ceny, coraz większym powodzeniem cieszą się krajowe połączenia lotnicze. Jak uniknąć stresu związanego z dojazdem na lotnisko, wyborem i spakowaniem prezentów, kiedy goni nas czas? Warto sprawdzić ofertę lotniskowych hoteli, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem podróżnych.

Decydując się na noc w hotelu przed porannym wylotem mamy pewność, że zdążymy na czas. Dodatkowo w komfortowych obiektach można poczuć świąteczną atmosferę, zjeść tradycyjne potrawy, odpocząć przed dalsza podróżą, a nawet kupić wyjątkowe prezenty dla najbliższych. – W pierwszych dniach grudnia otwieramy stoisko Deli, w którym będzie można zakupić lokalnie produkowane wyroby gastronomiczne. Z powodzeniem można je zabrać w podróż do rodziny, czy znajomych. Z uwagi na ich jakość i wyjątkowy dobór, mogą stanowić bardzo atrakcyjny prezent pod choinkę. Wśród produktów będzie można znaleźć m.in.: kiełbasę śliwkową własnej receptury, lokalny miód spadziowy, serce z piernika, czy ręcznie wyrabiane praliny. Jednocześnie z myślą o zabieganych klientach, na dwa tygodnie przed świętami zaoferujemy możliwość zamówienia produktów na wigilijny stół – mówi Marcin Ziobro, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Hilton Garden Inn Kraków Airport.