Aktualności

Hilton Garden Inn Kraków Airport – Komfort Przy Lotnisku

Hotel Hilton Garden Inn Kraków Airport, to idealne miejsce dla wszystkich, którym zależy na łatwym dostępie do centrum Krakowa. Obiekt znajduje się zaledwie 12 km od historycznego centrum miasta, a dzięki nowo otwartemu połączeniu szybkiej kolejki, dojazd na krakowski Dworzec Główny zajmuje kwadrans. 

Wszystko w zasięgu ręki

W związku z rozbudową lotniska w Balicach i zwiększeniu jego przepustowości z 3,5 do ponad 8 mln pasażerów rocznie, powstanie hotelu lotniskowego było niemal koniecznością, wypełnił on olbrzymią lukę w krakowskiej ofercie hotelowej i konferencyjnej. W obiekcie znajduje się 155 nowocześnie urządzonych, obszernych i całkowicie wyciszonych pokoi. Dzięki swojej lokalizacji doskonale nadaje się na nocleg przed porannym lotem i jest odpowiedzią na potrzeby gości biznesowych oraz sektora MICE. Hotel ma również dogodne połączenie z autostradą i centrum miasta, dzięki czemu goście mogą szybko dotrzeć do obiektów turystycznych, handlowych i biznesowych zlokalizowanych w Krakowie, jak i całej Małopolsce. To świetna alternatywa dla zatłoczonego i zakorkowanego centrum miasta.

Biznes lubi komfort

Hilton Garden Inn Kraków Airport oferuje swoim gościom szereg udogodnień. W całym obiekcie można bezpłatnie korzystać z łączności Wi-Fi, działa również całodobowe centrum biznesu i nowoczesny ośrodek fitness oraz pralnia. Z myślą o ludziach biznesu przygotowano komfortowe części wspólne, przestronne sale konferencyjne oraz salę posiedzeń. - Nasza oferta jest wyjątkowo konkurencyjna. Dysponujemy 10 salami, które łącznie mogą pomieścić do 370 osób, a największa do 270. Oferujemy także tzw. boardroom, czyli profesjonalną salę do spotkań zarządu, jak również salę uniemożliwiającą zainstalowanie podsłuchu i zrobienie zdjęć z zewnątrz, która sprawdziło się między innymi podczas styczniowego spotkania prezydentów Polski, Francji i Ukrainy. – wymienia Mieczysław Włosek, Prezes Zarządu Kraków Airport Hotel.

Kuchnia najwyższych lotów

Jedzenie na lotnisku dla wielu kojarzy się ze słabą jakością oraz wysokimi cenami. Podkrakowski Hilton Garden Inn postanowił przeciwstawić się temu stereotypowi i postawił na wysoki standard w przystępnych cenach. Oprócz klasycznych śniadań wzbogaconych o lokalne produkty, w karcie restauracji serwowane są indywidualnie skomponowane potrawy. Za kulinaria odpowiedzialny jest znakomity szef kuchni. Miłosz Kowalski, bo o nim mowa, to finalista światowej klasy konkursu Salone Culinare w Birmingham oraz uczestnik prestiżowego programu Iron Chef UK. W swojej kuchni stara się łączyć obecne trendy i nowoczesne techniki kulinarne z tradycyjną kuchnią polską, bazującą na najwyższej jakości sezonowych produktach od lokalnych dostawców.