Press office

Przygotowania krakowskich hotelarzy do ŚDM

Organizatorzy przewidują, że w Krakowie podczas Światowych Dni Młodzieży 2016 może pojawić się nawet 1,8 mln gości. Na obecną chwilę łączna liczba zarejestrowanych pielgrzymów to około 563 tysięcy, wciąż trwa rejestracja last minute. ŚDM to okres, w którym popyt na usługi noclegowe znacząco przewyższa podaż. 

Ciężko jest ocenić faktyczną liczbę pielgrzymów, który przyjadą do stolicy Małopolski w dniach 26 – 31. lipca Na początku szacowano, że do Krakowa przyjedzie nawet 2,5 mln gości, obecnie nastroje są nieco bardziej sceptyczne. W niedawno udzielonym Radiu Tok Fm wywiadzie, Prezydent Majchrowski wspominał o szacowanej liczbie 900 tysięcy. Jednym z powodów niższej, niż spodziewana, frekwencji może być obawa o zamachy terrorystyczne, dlatego zapewnienie bezpieczeństwa podczas wydarzenia jest zadaniem nadrzędnym. - Ze względu na specyfikę usytuowania hotelu w bezpośrednim sąsiedztwie lotniska staramy się zabezpieczyć możliwie wszystkie obszary operacyjne obiektu, także części ogólnodostępne. Nad ich bezpieczeństwem czuwają dyskretnie przez całą dobę, pracownicy ochrony. Dodatkowo recepcja, korytarze, lobby, bar i restauracja objęte są monitoringiem wizyjnym, który działa, podobnie jak system sygnalizacji pożarowej, nawet w przypadku awarii prądu. Cały zespół dokładnie przećwiczył dotychczasowo stosowane procedury, wprowadziliśmy także nowe związane z ryzykiem ataku terrorystycznego lub bombowego. Nasi pracownicy przeszli także szereg szkoleń prowadzonych między innymi przez ABW – mówi Marcin Ziobro, dyrektor generalny Hilton Garden Inn Kraków Airport. 

Jeżeli chodzi o bazę noclegową przygotowaną pod ŚDM, jest bardzo duża rozbieżność, od hoteli luksusowych, kwatery prywatne, aż po szkoły, plebanie i pola namiotowe. Celem zabezpieczenia ewentualnego zwiększonego zapotrzebowania na ten cel miasto wytypowało dodatkowo 15 terenów, na których możliwe będzie zakwaterowanie około 185 tys. osób. Brak miejsc w hotelach, może stanowić duży problem, nie tyle dla pielgrzymów, ale dla osób podróżujących w celach biznesowych. Ponieważ, pomimo, że firmy starają się ograniczać swoją działalność w tym czasie, część zaplanowanych ze sporym wyprzedzeniem spotkań musi się odbyć. Pomimo wyższych, o około 30% do nawet 50% od średnich dla tego okresu, cen noclegu narzuconych przez hotelarzy, większość obiektów została wyprzedana zaraz po ogłoszeniu terminu wydarzenia. 

ŚDM mają spore szanse okazać się olbrzymim sukcesem i doskonałą promocją miasta, która w perspektywie czasu może znacząco wpłynąć na wybór Krakowa jako weekendowej destynacji.  Wydarzenie ma charakter międzynarodowy i markę rozpoznawalną praktycznie na całym świecie. Zarejestrowani uczestnicy pochodzą ze 187 krajów. Największe zarejestrowane grupy to młode osoby z Polski (171 tys. 979), Włoch (77 tys. 224), Francji (34 tys. 353), Hiszpanii (30 tys. 861), Stanów Zjednoczonych (27 tys. 17) i Niemiec (15 tys. 484). Warto jednak pamiętać, że podczas ŚDM w Krakowie obecni będą nie tylko młodzi pielgrzymi z różnych kontynentów i kultur, ale także głowy państw, politycy dyplomaci i około 8 tys. dziennikarzy. - W lipcu wiele oczu będzie zwróconych w stronę Krakowa. Dlatego bardzo ważne jest budowanie kapitału wysokich ocen i dobrych opinii. Optymalna organizacja ruchu, logistyka, zapewnienie bezpieczeństwa, jakość i dostępność bazy noclegowej i gastronomicznej – to kluczowe wyzwania. Nie bez znaczenia będzie także gościnność gospodarzy i prezentowane przez nas postawy – mówi Marcin Ziobro.